Korábbi cikkünkben sorra vettük a legkülönlegesebb könnyen tanulható hangszereket, amelyeket előképzettség nélkül is bárki elsajátíthat. Már csak le kell tenned a voksodat az egyik mellett.
De mégis hogyan válasszon hangszert az, aki bizonytalan, melyik illene hozzá a legjobban?
Ebben a cikkben összegyűjtöttük azt a négy szempontot, amiket végiggondolva kétség nélkül megtalálod a számodra legideálisabb hangszert.
A hangszerválasztás négy fő szempontja, tehát:
- Személyes preferenciák és hangzásvilág
- Elérhető tanulási források és anyagok
- Méret és hordozhatóság
- Ár
Vegyük sorra őket!
1. Személyes preferenciák és hangzásvilág
Dallam vagy ritmus?
Blues, törzsi vagy latin zene?
Ütős, pengetős, szájhangszer?
Választás előtt gondold át, hogy melyik hangszer, hangzásvilág és milyen zene áll hozzád közel.
Ha kedveled a blues-t, akkor a szájharmonika neked való.
Ha a dallamos zenét preferálod a ritmussal szemben, akkor az ukulelét vagy a kalimbát szeretni fogod.
Ha imádod a (latin) ritmusokat, akkor a cajón állhat hozzád közelebb.
Ha pedig szereted a relaxáló muzsikát, a handpan misztikus, léleksimogató hangját neked találták ki.
2. Elérhető tanulási források és anyagok
Bizonyos hangszerek autodidakta módon tanulhatóak és intuitiven is lehet rajtuk játszani. A megfelelő alaptechnikák elsajátításához azonban – különösen zenei előképzettség nélkül – szükséges egy szakember segítsége.
Mielőtt hangszert választasz, nézz szét az interneten, hogy a lakóhelyedhez közel találsz-e megfelelő zenetanárt, illetve milyen videós segédanyagok érhetőek el magyarul, esetlegesen angolul vagy más idegen nyelven, amit jól értesz.
3. Méret és hordozhatóság
Az előző cikkünkben felsorolt hangszerek mind viszonylag kis helyen elférnek, ezért hordozhatóak és egy kisebb lakásban, akár a kanapén ülve is tudsz rajtuk zenélni.
Zsebben is elférő hangszerek:
- szájharmonika
- doromb
Kézben, kisebb tokban könnyen hordozható hangszerek:
- kalimba
- ukulele
A cajón és a handpan valamivel nagyobb méretűek, de egy átlagos méretű szobában gond nélkül elférnek, viszonylag könnyen hordozhatóak és a súlyuk sem nagy.
A handpan egyébként azért is lett népszerű a profi zenészek körében, mert utazáskor könnyű vinni, súlya legfeljebb 4-5 kg.
4. Ár
A kezdetekben akár bérelhetsz is hangszert, vagy beszerezhetsz egy kevésbé költséges, alacsonyabb kategóriájú darabot is.
Azonban kezdőknek sem javasoljuk, hogy a legolcsóbb, silány hangszert vegyék meg, mert a tanulás nem lesz élvezetes és a végén csak porfogó lesz a hangszerből.
Hosszú távon pedig érdemes beruházni egy jobb minőségű hangszerre.
A kalimba, a szájharmonika, a doromb ára a legkedvezőbb, ezeket már 5-10.000 forintért is már meg tudod venni.
Egy szépen hangzó ukulele és cajón ára 20-30.000 forint forintnál kezdődik.
Egy jó minőségű handpan legalább 300.000-400.000 forintnál, de 700.000 forintért is árulnak hangszereket.
Ha a handpant választod, amíg tanulsz, nem kell feltétlenül megvenned a hangszert. Például partnerünktől is kölcsönözhetsz handpant. Az órákon és workshopokon pedig a legjobb, zenészek által is használt MAG handpaneken gyakorlunk, így a tanulás igazán élvezetes lesz!
Hangszertanulás
A legfontosabb, hogy élvezd a zenélést az első pillanattól fogva. Elvégre nem véletlenül használjuk a hangszeren való zenélésre a játék igét, nem igaz? Ha a zenélés öröm, lesz kedved többet gyakorolni, így fogsz fejlődni, ami pedig magával hozza majd a sikert. Ez még jobban motivál majd arra, hogy többet zenélj.
Meg fogsz lepődni, hogy felnőttként milyen gyorsan tudsz majd haladni!
Az interneten rengeteg értékes és hasznos videós és szöveges tananyag érhető el, de ezek inkább középhaladók számára hasznosak.
Nem javasoljuk, hogy zenei előképzettség nélkül, online kezdd el képezni magad.
Bár egy online kurzuson is tökéletesen el lehet magyarázni a technikát, senki sem ad neked neked visszajelzést, hogy jól tartod-e a hangszert, helyes-e a kézmozdulatod és hogyan csináld jól, ha elakadtál.
Tanár hiányában könnyen előfordulhat, hogy rosszul sajátítasz el egy technikát. Ha ez így rögzül, utólag bizony nem lesz könnyű kiradírozni a memóriádból. Ha hosszú ideig helytelenül gyakorolsz, nem fogsz tudni szép hangokat kicsalogatni a hangszerből, így kudarcként fogod majd fel és elmegy a kedved a zenéléstől.
Ezért jobban jársz, ha az alapokat egy hozzáértőtől sajátítod el.
Hogyan keress iskolákat, oktatókat?
Az oktató személye és a szimpátia talán a legfontosabb. Semmiképp se tanulj olyan tanárnál, aki szigorú, kötelező gyakorlást ír elő és nem a zene élvezetére helyezi a hangsúlyt.
A zenetanulás legyen élményközpontú és szórakoztató.
A legjobb csoportosan tanulni, hiszen a közösen megélt élmény sokkal nagyobb örömet jelent. A hibákat is meg tudod osztani másokkal és kevésbé érzed magadat ügyetlennek, ha látod (hallod), hogy mások is ugyanazzal a problémával küzdenek.
A közös zenélés közösségformáló, közelebb hozza egymáshoz az embereket, ezért baráti társaságoknak, céges csapatépítésre is tökéletes.
Közösségi élmény és örömzenélés handpanen
Együtt zenélni fantasztikus élmény, és ezt nem csak mi mondjuk, hanem növendékeink is:
„A közös zenélés semmivel sem összehasonlítható!”
“A néhány beiktatott játék is nagyon jól jött frissítőként.”
“Rám legnagyobb hatást az elöadás szemléletformáló jellege jelentette, hogy pontosan hogyan is viszonyuljunk ehhez a csodás hangszerhez.”
“Közvetlen laza hangulat, gyors sikerélmény. Az együtt zenélés igazi flow volt. Nekem semmiféle zenei hàtterem nincs az énekóràkon kívül, de ez a hangszer nagyon vonzott.”
“Tetszett a családias légkör, közvetlenség és lényegre törő volt az információ halmaz.”
Mielőtt meghozod azt a bizonyos döntést
Válassz az ízlésedhez, személyiségedhez illő hangszert, aminek a hangzásvilága magával ragad. Azt is gondold át, hogy ritmus vagy dallam hangszert szeretnél-e. Vagy esetleg a kettőt egyben!
Döntés előtt hallgass meg minél több felvételt a YouTube-on, gondold át azt is, hogy másokkal együtt vagy inkább egyedül, otthon szeretnél-e zenélni.
A handpan talán a legkönnyebben tanulható a könnyen tanulható hangszerek között is.
Akár már pár óra alatt meg tudod tanulni, hogyan csalogass ki belőle fülbemászó hangokat. Az ütési technikája egyáltalán nem ördöngösség. Ráadásul a handpan hangja egyedülálló, kissé misztikus, mindenki megjegyzi, aki akár csak egyszer is hallotta.
Gyere és csatlakozz hozzánk, várunk! Ide kattintva böngészhetsz a kezdő tanfolyamok és workshopok között.
Ha handpan-vásárláson vagy bérlésen gondolkodsz, esetleg többet szeretnél tudni erről a különleges hangszerről, az alábbi gombra kattintva megismerheted az ország első handpan vásárlási tanácsadóját!