Alapvető poliritmusok a gyakorlatban, amivel dinamikusabbá teheted a játékodat. Gyakorlati példákkal és videós segédlettel segítünk, hogy fejleszd ritmikai tudásodat.
Mi az a poliritmus?
A nyugati zenében a zenék ritmusa általában megharázott és egyértelmű, pl. 4/4, 6/8 stb. Ez az ütemek számát jelenti.
Ezzel szemben a politritmusoknál ez a szabályosság hiányzik.
A poliritmika (vagy cross-rhythm), más szóval többritmusúság.
A különbözõ ritmusok, eltérő ütemfajták egyidejű alkalmazása a többszólamú zenében, különböző ritmus minták kombinációja.
A poliritmika lényege, hogy egy zenei darab nem egységes ritmusban zajlik.
Képzeld el úgy, mintha a több különböző ritmus sávonként épülnek egymásra.
Úgy is jellemezhetjük, hogy a hangok minimum hosszának a hiánya egy ütemen belül. Tehát pl. nincs megszabva, hogy legalább 8 vagy 16 hang legyen adott zenei tételben.
A poliritmusok a tánczenére és a jazzre jellemző, de előfordul a klasszikus és népzenében egyaránt. Az afrikai és indiai zenék jellegzetes hangzásvilágást is a poliritmusok adják.

Mire való a poliritmia?
A poliritmia színesíti a zenét, energikussá és izgalmassá teszi azt, egyúttal kiszámíthatatlanságot és bizonytalanságot is visz a zenébe.
A poliritmusos zenék gyakran kifinomultabb ritmusokkal rendelkezik, összetettebbek és gyakran kiválóan lehet rájuk táncolni!
A poliritmia szerepei:
- Dinamikusabb előadásmód: a poliritmusok érdekesebbé és rétegzettebbé teszik a játékot, így izgalmasabb hallgatási élményt nyújtanak.
- Fejlesztik a ritmusérzéket: segítenek jobban megérteni az eltérő lüktetéseket és a különböző kézzel végzett mozdulatok összehangolását.
- Hozzásegítenek haladóbb technikák elsajátításához: egyes poliritmusok a későbbi, összetettebb játéktechnikák alapját képezhetik.
Miben tér el más ritmusoktól?
1. A poliritmusok összetettebb hallás- és koordinációs képességeket igényelnek, mivel az agynak egyszerre kell követnie két különböző ritmust.
Próbáld ki akár egy asztalnál (akár a családi ebédnél), hogy milyen nehéz egyszerre a bal kezeddel egyet ütni, a jobbal meg kettőt! Kérd meg a családod, hogy próbálják ki ők is. Elsőre a legtöbben (zenei tapasztalat hiányában) általában nem tudják megcsinálni.
2. Egy hagyományos ritmusban a két kéz ugyanazt az ütemet követi, míg a poliritmusokban különböző ütemezésű képletek találkoznak.
3. A poliritmusok erdekfeszítőbb, groove-osabb (izgalmasabb, magával ragadó) hangzást adnak a zenének.
4. A standard ritmusokhoz képest dinamikusabb és egyedibb zenei élményt adnak.
Mit jelent a poliritmus handpanen?
A poliritmus olyan ritmusképlet, amelyben két vagy több eltérő ritmus egyszerre szólal meg.
Handpanen ez tipikusan azt jelenti, hogy az egyik kéz egy adott ütemet játszik (pl. 3-as lüktetés), míg a másik egy eltérő lüktetést (pl. 4-es vagy 5-ös lüktetés).
A poliritmusokat gyakran használják groove-ok és komplex ritmusképletek létrehozására, amelyek izgalmasabbá és dinamikusabbá teszik a játékot.
Kinek való?
Bár a poliritmusok nem tartoznak a legkönnyebb technikák közé, vannak kezdők számára is gyakorolható, viszonylag könnyen megtanulható poliritmusok és természetesen haladó poliritmusok is.
Kezdőknek: Első lépésként kezdd a legegyszerűbb poliritmusokkal, például a 3:2 arányú ritmussal, amelyben az egyik kéz 3-at, a másik 2-t játszik egyazon időegység alatt.
Középhaladóknak: Bonyolultabb kombinációk, például 4:3 vagy 5:2 ritmusok.
Haladóknak: Összetett, több rétegű poliritmusok, váltakozó akcentusokkal és variációkkal.
A poliritmusok technikái
A poliritmusokhoz elengedhetetlen a pontos kézkoordináció és a stabil alapritmus. Az egyik kéz egy egyszerű groove-ot játszik, míg a másik egy eltérő ritmusképletet.
Poliritmus technikák, ütemek:
- 3:2 poliritmus: Három ütés az egyik kézzel, kettő a másikkal ugyanannyi idő alatt.
- 4:3 poliritmus: Négy ütés az egyik kézzel, míg a másik háromszor üt ugyanannyi idő alatt.
A különböző ritmusokat a kezek nem egyenlő energiával játszák. Mindig van egy domináns kéz (jobbkezeseknél a jobb kéz). Ez általában az egyenletesebb vagy a fő lüktetést játsza.
A másik kéz kiegészítő vagy az eltérő ritmust adja hozzá.
A hangszertől függ, hogy melyik ritmus lesz a domináns.

Így hozz létre poliritmust!
Alapritmus: Kezdj egy stabil alapritmussal, például egy egyszerű 4/4-es ütemmel vagy egy alap groove-val.
Fedőritmus: Rétegezz rá egy másik ritmust vagy ütemmutatót az alapritmusra. Ez lehet például egy 3:4-es egy 7:8-os groove, vagy bármi, ami kontrasztot teremt az alapritmussal.
Szinkópa és hajlítás: Kísérletezz szinkópákkal és hajlításokkal, hogy a fedőritmus szépen belesimuljon az alapritmusba. Ez növeli az összetettséget és izgalmasabbá teszi ad a poliritmusokat.
Gyakorolj, gyakorolj, gyakorolj: a poliritmusok pontos koordinációt igényelnek, ezért ne keseredj el, ha időbe telik elsajátítani őket. Gyakorold az egyes ritmusokat külön-külön, majd fokozatosan kezdd el őket együtt játszani, amíg könnyedén össze nem tudod simítani őket.
Poliritmus gyakorlatok handpanen
Alap poliritmikus minták
Kezdj egyszerűbb poliritmikus minták gyakorlásával, például 3:2, 3:4 vagy 5:7 ritmust. Ez fejleszti az érzéked a különböző ritmusok között tapasztalható kölcsönhatásról.
Ha vizuális vagy, akkor az alábbi kis táblázat segít megérteni, hogyan kezdd el játszani a 3:2 alapritmust:
J= jobb kéz, B= bal kéz, a szám az ütés sorszámát jelenti
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
J | J | J | |||
B | B |
Itt van még egy ábra, amin az láthatod, hogy a hangok (ütések) távolsága miért nem egyenlő:

Az alábbi videó részletből még könnyebben meg fogod érteni:
Az alábbi angol nyelvű videó alapján te is meg tudod tanulni az alap 3:2 poliritmust:
A logika pedig ugyanez a 3:4-es poliritmus esetén is:
Fokozatosság
Ahogy egyre magabiztosabbá válsz, fokozatosan növeld a poliritmikus mintáid bonyolultságát.
Kísérletezz különböző kombinációkkal és variációkkal, hogy bővítsd a ritmikai tárad.
Tempóvariációk
Kísérletezz a poliritmusok eltérő tempójú eljátszásával, és fedezd fel, hogyan hatnak a tempóváltozások a zene hangulatára.
Élő loopolás
Próbáld ki az élő loopolást és valós időben rétegezd a poliritmusokat, így varázslatos és bonyolult kompozíciókat hozhatsz létre pillanatok alatt.
Metronóm és polinóm
A metronóm a legjobb eszköz, amivel a ritmust, a ritmus tartást tudod gyakorolni, bármilyen hangszeren is játszol.
A metronóm applikáció formájában letölthető különböző app áruházakból, ingyen is. Be tudod rajta állítani a percenkénti ütésszámot. Ez adja az alap ritmust, amit tudsz gyakorolni. Kezdetben indíts lassúval, pl. 60-nal, tehát így másodpercenként egyet üt a metronóm.
Ha nehézséget okoz a poliritmusok azonnali lejátszása egy egyszerű metronóm segítségével, próbálj ki egy poliritmus-metronómot, például a PolyNome alkalmazást, vagy keresgélj az app áruházakban- Ez minden ütemet lejátszik mindkét ütemmutatóból, amelyekhez hozzá tudsz igazodni, így segíti a gyakorlást.
A poliritmusok nem is olyan bonyolultak, mint amilyennek tűnnek!
Mint bármilyen tanulás esetében, itt is csak az a lényeg, hogy a nagyobb, bonyolult egysébeket lebontsuk kisebb részekre.
A poliritmusok egyszerű ritmusokból állnak, amelyek egymásra átfedésben vannak játszva.
Ha szívesen tanulnál hanpanezni, vagy szeretnél gyakorolni, gyere el kezdő vagy középhaladó Handpan tanfolyamainkra!
- Személyes visszajelzést és segítséget kapsz az órákon,
- kifejezetten handpanre fejlesztett kottafüzetből tanulhatsz
- zenei előképzettség sem szükséges hozz.
- világszínvonalú MAG handpaneken gyakorolhatsz
Így már kezdetben is sokkal szebben tudod megszólaltatni a hangszert, mint egy egyszerűbb, esetleg olcsóbban beszerzett handpanen. Gyere és próbáld ki most, garantáljuk, hogy nem fogsz csalódni

Gomb: Szeretnék handpanen játszani!