Barion Pixel

Hívj minket:

06 70 384 7531

Írj nekünk:

info@puretonemusic.hu

Gyere el hozzánk:

1117 Budapest, Budafoki út 111-113

A kreativitás fejlesztése 5+6 izgalmas módszerrel és játékkal

Mindannyian kreatív, alkotó, kíváncsi, nyitott lélekkel születünk. Azonban miközben felnövünk, kreativitásunk 98%-át elveszítjük (ez egy NASA-felmérésből derült ki), és elfelejtjük, milyen jó is korlátok nélkül gondolkodni. A kreativitás fejlesztése jól jöhet a problémamegoldásban a munkában és a magánéletben. Felpezsdíti az életünket, ráadásul jó móka is, főleg, ha játékosan tesszük mindezt. Lássunk 5+6 izgalmas kreativitás fejlesztő módszert!

A kreativitás rövid története

A kreativitás szó eredete

A “kreatív” szavunk az angol “creative” szóból származik, a kreativitás e szónak a képzett formája. A “creative” szó vélhetően a latin “creo” (létrehoz, teremt kifejezésből), illetve a korábbi szanszkrit “root kar” szókapcsolatból ered, aminek jelentése “előállít, létrehoz, csinál”. A szanszkrit szó eredetének tartják a görög “Kronos, Saturn, Zeus és Ceres” szavakat. Ezek az istenségek a betakarítás fogalmához kapcsolódnak.

Forrás: Pexels

Mi a kreativitás?

A kreativitás bármilyen újnak, újszerűenk a megalkotása, vagy egy probléma, téma megközelítése új nézőpontból. Esetleg már meglévő elemekből valami újnak, újszerűnek az előállítása. Nem kell tehát feltalálni a spanyol viaszt, ha kreatívak akarunk lenni.

És te hogyan írnád le a kreativitást? A te életedben hogyan jelenik meg?

A kreativitás velünk születik vagy megtanuljuk?

A említett NASA-felmérés szerint a kreativitás velünk születik, csupán a biológiánk miatt elveszítjük, ahogy felnövünk. A felmérésben résztvevő 4-5 éves gyerekek 98%-a kreatívnak bizonyult, jóval kreatívabbnak, mint a NASA mérnökei!

Tehát nemcsak a világot megváltó emberek kreatívak, de a kreativitás még csak nem is egyenlő azzal, hogy művésszé, ne adj’ isten Picassóvá váljunk. 

Bárki, az élet bármely területén lehet kreatív, legyen az bármilyen apróság

Kreatív az egész világ

A kreativitás nem csak a művészetekben jelenik meg, hanem az építészetben, technológiában vagy a vállalatvezetésben is. 

Láttad már Antoni Gaudí katalán építész alkotásait? Kidobott, törött csempék millióiból készült műveinek ma csodájára jár a világ Barcelonában.

Vagy gondolj csak egy új termék kifejlesztésére. A magyar Prezi például teljesen szakított a hagyományos prezentációkkal. 

Vállalati stratégia megalkotása is lehet egyedi, ami kreatív gondolkodást igényel.

Steve Jobs például az élet számos területén a kreativitás csúcsát érte el, ugyanis a technológia világban és marketingesként is egyedülállót alkotott, ennek, és makacsságának köszönhetően vitte sikerre vállalatát. Ő volt az első, aki ragaszkodott ahhoz, hogy a telefonok, tabletek gyönyörűek legyenek. Őelőtte ezek a kütyük elég robosztusak voltak, a gyártók nem figyeltek a külcsínyre. 

Az ám, de nem elég egyedülállót alkotni, azt újszerűen is kell eladni: Jobs kezdte el kvázi stand up bemutatókkal promóciózni a termékeit. Az eredmény pedig kasszarobbantó siker, hiszen az Apple kütyüi menők, elegánsak, ezért jóval a piaci árszínvonal felett kelnek el.

A kreativitás tehát sokféleképpen definiálható, de a lényege az újszerűség, az eddig szokatlan vagy ismeretlen nézőpont, megoldás, egy adott témakör szokatlan megközelítése.

Röviden úgy is leírhatjuk, hogy a kreativitás a megszokottól eltérő, dobozon kívüli gondolkodás.

Forrás: Pexels

A kreativitás fejlesztése 5 játékos módszerrel

A kreativitás fejlesztése felnőttkorban és gyermekkorban is lehetséges, ráadásul akár ezt együtt is teheti a család. Így nem csak remekül érzitek majd magatokat, de közben a képzelőerő fejlesztése is megtörténik.

Az alábbiakban összegyűjtöttünk játékos és érdekes feladatokat, amikkel fejlesztheted saját és családod kreativitását:

1. Írd körbe, de ne mondd ki!

Ez egy mókás szójáték, bárhol, bármikor játszhatod, semmilyen eszköz sem kell hozzá.

Ha egyszerű fogalmakat, tárgyakat (pl. állatok nevei) adtok meg feladványnak, gyerekekkel is jó mulatság. 

Például: 

Feladvány: róka 

Megoldás: kicsi szőrös jószág, odúban él a fák között, kedvenc eledele a tyúk, amit az embertől csen el.

Felnőttek számára nehezített verzió: egy adott szólás-mondást kell más szavakkal megfogalmazni.

Például:

Feladvány: Addig jár a korsó a kútra, amíg el nem törik

Megoldás: a lány sokáig viszi a kerámia edényt, hogy vizet hozzon, de végül csak szilánkokra esik.

2. Mesélj a képekkel

A vizuális történetmesélés az Instagram megjelenésével sokakból kreativitást csalt ki, de a mi helyzet a 3 dimenziós történetekkel? 

Ehhez a kreativitás fejlesztő feladathoz szükséged lesz legalább 14 képre, de a legjobb, ha még többel játszotok. A képeket kivághatjátok például magazinokból, újságokból is.

A cél, hogy a kiosztott képekkel mindenki alkosson egy tetszőleges történetet, amit meséljen el a többieknek.

3. Menekülés egy szigetről

Képzeld el, hogy társaiddal kikötsz egy lakatlan szigeten, ahol életben kell maradni.

Fektess le szabályokat: milyen eszközöket használhatsz, és miket nem.

A cél, hogy újszerű megoldások találj. Például a feladat lehet, hogy tüzet kell rakni és egy kis kunyhót építeni, de nincs hozzá gyufád, késed. Hogyan oldanád meg a feladatot?

4. Adj neki nevet

A kreativitás fejlesztése ezzel a rendkívül egyszerű, mégis izgalmas, ráadásul hatékony agytorna feladattal is lehetséges, amit akár a közösségi médiában is posztolhatsz. Mellesleg biztosan felpörgeted vele az aktivitást!

A feladat: válassz ki néhány képet, aminek adjatok két címet: egy pozitívat, és egy negatívat. Így az agyad kénytelen lesz más nézőpontból is megvizsgálni a képet (feladatot), hiszen egymással ellentétes leírást kell adnod.

5. Kreativitást fejlesztő társasjátékok

  • Dixit kártya: egy adott fogalomra kell megtalálni az azt leginkább leíró kártyát úgy, hogy ne legyen túl egyértelmű. 
  • Activity: a mindenki által ismert játék során a játékos leírása, mutogatása vagy rajzolása alapján kell kitalálni a feladványt.
    • Változata, amit tábla nélkül is játszhattok: mindenki írjon fel 10 cetlire 10 híres embert, majd tegyétek egy kalapba. Ebből felváltva húzzatok, majd 3 körben játszatok (tehát minden cetlit háromszor húztok ki). Az elsőben írjátok le szóban, a másodikban egy szóval, a harmadikban mutogassátok el a feladványt. 
  • Story kockák: történeteket kell megalkotni dobókockákon lévő szimbólumok segítségével

Kreativitás fejlesztése felnőttkorban 6 izgalmas módszerrel 

A kreativitás fejlesztése felnőttkorban is lehetséges, sőt, talán pont ekkor van rá igazán szükség. Az alábbi feladatok kifejezetten felnőtteknek valók és a képzelőerő fejlesztésére ideálisak.

1. Hass, alkoss, feljődj

Egy héten át, minden nap csinálj valamit, amit eddig még sosem tettél. Ez lehet bármilyen apróság, a lényeg, hogy újdonság legyen. 

Forrás: Pexels

Ötletek:

  • A teát mindig mézzel és citrommal iszod? Próbáld ki tejjel, mint az angolok.
  • Mindent a telefonodba jegyzetelsz? Végy egy jegyzetfüzetet és írd ide a bevásárló listád, a gondolataid.
  • Mindig írsz egy üzenetet reggel valakinek? Inkább hívd fel.
  • Válassz eltérő időpontot a felkelésre. 
  • Próbálj ki egy új fogkrémet / tusfürdőt.
  • Kezd a napod kávé helyett 10 fekvőtámasszal.
  • Kóstolj meg egy olyan gyümölcsöt, amit eddig soha.
  • Próbálj ki egy új mozgásformát

2. Inspirálódj és alkoss

A kreativitás fejlesztése inspirálódással hihetetlenül élvezetes és izgalmas, hiszen  mások alkotásai fognak gondolatokat elindítani a fejedben. 

Elvégre még a legnagyobb művészek sem egy sötét teremben alkottak, hanem valami kiváltotta az ötlet szikráját az elméjükben. 

A nagyvilág színes képei, illatai, hangjai lesznek a múzsád, akik a füledbe súgják az ihletet. Remek inspirációs helyszínek a különböző művészeti színterek, tevékenységek, alkotások. 

Menj el moziba, színházba, koncertre, kiállításra, meditációra, jógára, olvass ki egy új könyvet, magazint, menj el festő órára, ragadj ceruzát, gyurmázz és a fejed garantáltan tele lesz rengeteg gondolattal, amiből később kreatív ötletek születnek.

Egy művészeti tevékenység kipróbálása különösen jó választás, ha a jobb agyfélteke fejlesztése (is) a cél.

3. Lépd át a határaidat

Olvass el egy olyan cikket, amit amúgy nem tennél, nézz meg egy olyan filmet, amit az összefoglaló alapján nem tartasz érdekesnek. Hallgass meg egy olyan stílusú dalt, ami nem a te világod. Kövess be a közösségi médiában olyan embereket, témákat, amik eltérnek az ízlésedtől.

Garantált, hogy keresgéled majd az álladat, hogy mennyi új gondolattal találkozol, ami szikrákat gyújt a fejedben.

4. Irány a természet

A természet nemcsak inspirál, de feltölt lelkileg, ráadásul remek alkalom, hogy hagyd érni az agyadba berobbant külső ingereket.

Az az időszak, ami alatt az agyad feldolgozza az információkat, ingereket, az ún. inkubáció. A kreativitás fejlesztése nem lehetséges ilyen inkubációs szakaszok nélkül.

Ha hagyod érni a gondolatokat, a legváratlanabb pillanatban fog beléd hasítani egy fantasztikusan eredeti ötlet, vagy megoldás. 

Fontos, hogy ebben a szakaszban ne hallgass zenét, podcastet, a legjobb, ha egyedül sétálsz vagy biciklizel a természet csöndjében, s meglátod, megrohamoznak majd a gondolatok.

Forrás: Pexels

5. Fuss, sportolj, érezd az áramlatokat

A kreativitás fejlesztése felnőttkorban az ún. flow élménnyel is lehetséges. A flow élmény során örömhormonok szabadulnak fel és az agyunk is igen különösen viselkedik: egy óvodás gyermek kreativitását kapcsolja be a felnőtt agyban, a gyermeki agy hátrányai nélkül.

Ez úgy működik, ha egy monoton tevékenységgel lekötjük az agyunk koncentrációért felelős hálózatait, ilyenkor agyunk automatikus hibakeresése sem aktív, nincs szorongás, viszont az ún. nyugalmi hálózatunk aktív. Ezzel párhuzamosan a kreativitásunk indítógombja (ún. szalenicia-hálózat) folyamatosan figyeli a minket érő ingereket. Ha valami felpiszkálja az érdeklődését, máris elárasztják agyunkat az ötletek, gondolatok, felfedezések.

6. Kreativitás fejlesztése zenével 

A (közös) zenélés szórakoztató élmény, fejleszti az érzelmi és szellemi képességeinket.

A zenélés abban is segít, hogy elmerüljünk, belefeledkezzünk a tevékenységbe, és magával ragadjon minket a sodrás / áramlat-élmény (angol kifejezéssel flowba kerüljünk).

Kutatások is igazolták a zene és a zenélés agyunkra gyakorolt hatását. Orvosi képalkotó eljárásokkal kimutatták, hogy hivatásos zenészek egyában eltérő folyamatok zajlnak improvizáció és megkomponált darabok lejátszása közben. 

2017-ben kutatók igazolták, hogy az örömteli zene hallgatása növeli a kreativitást és sokkal több ötlet születik meg a fejünkben a számunkra boldog zene hallgatása révén. A kutatók azt a következtetést is levonták, hogy az örömteli hangulat fokozza a kreativitásunk.

A zenélés növeli a képzelőerőt és az absztrakt (vagyis a dobozon kívüli) gondolkodást.

A zenélés tehát:

  1. örömöt okoz
  2. áramlat-élményt ad
  3. fokozza a képzelőerőt
  4. és a megszokottól eltérő nézőpontokra juthatsz általa

A handpan egy olyan hangszer, ami különösen alkalmas a kreativitás fejlesztésére, mert intuitíven szólaltatható meg, varázslatos hangja magával ragad és kifejezetten alkalmas a teljes bevonódásra, átszellemülésre, áramlat élményre és az elme nyugtatására.

A handpanen való játékot viszonylag könnyen, gyorsan meg lehet tanulni, így a flowt is megtapasztalhatod. Relaxáló, semmivel sem összetéveszthető hangja garantáltan téged is megfog, és alig várod, hogy ismét halld, hogy ismét játssz a handpanen.

A handpanen egyébként szinte bármilyen zenét vagy ismert dallamot is el lehet játszani, itt van például ez a népdalgyűjtemény, hallgasd meg!

Ha máris kedved lett kipróbálni a handpant, gyere el egy 3 órás workshopra, amit a Pure Tone Handpan Iskola lelkes tanárai tartanak. 

Élményközpontú, gyakorlatias workshopjainkon megtanulhatod az alap mozdulatokat és már a tanulás elején képes leszel egyszerű, de a fülnek kedves dallamokat játszani. 

A handpan ráadásul olyan skálákra van hangolva, amin nem tudsz hamis hangot játszani.

Gyere, hiszen a legnagyobb veszély, hogy örökre beleszeretsz a handpanbe:

Ide kattintva nézz bele workshopunkba, utána ITT tudsz időpontot választani.

Tetszett? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn